preloader30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gezilecek Yerler

Her yıl ülkenin her yerinde sevinçle andığımız; özgürlüğü ve zaferi simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamamıza sayılı günler kaldı. Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın salı gününe denk geldiğini baştan hatırlatmış olalım. 30 Ağustos Zafer Bayramımız şimdiden kutlu olsun! Tatilini hafta sonu ile bağlayabilenler için 30 Ağustos’u tatile çıkmanın tam zamanı olarak değerlendirebiliriz fakat böyle bir seçeneği olmayanlar için de günübirlik bir gezi planı kesinlikle yapılmalı! Kısa bir seyahate çıkma fırsatı bulduğumuz bu tatilde nereleri gezebileceğinize ve nerelere gidebileceğinize dair bazı önerilerimizi sizin için listeledik.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da yaşayanların bu özel günde ziyaret edebilecekleri yerlerin başında Dolmabahçe Sarayı yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği saray koca bir tarihi içerisinde barındırıyor. İstanbul Boğazı'nın Rumeli yakasında, Beşiktaş ile Kabataş arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en görkemli yapılarından biri. Yerli ve yabancı turistler tarafından şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Dolmabahçe Sarayı ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkaracak kadar fazla hatıraya sahip. 1984’ten itibaren müze-saray olarak ziyarete açılan Dolmabahçe Sarayı, mimarisi, manzarası, içerisinde bulunan değerli ve tarihi eşyalar ile mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında. 15 bin metrekare bir alan içerisine kurulmuş olan sarayda 220 oda, 22 salon 8 hamam ve bir adet kütüphane bulunuyor. Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği 17 numaralı oda ise tamamiyle müzeye dönüştürülmüş durumda. Dolmabahçe Sarayı, tarihi anılar arasında yolculuk yapmak isteyenlerin 30 Ağustos’ta gezi noktası olabilir.

Yerebatan Sarnıcı

Geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanan ve 22 Temmuz’da törenle açılışı gerçekleştirilen Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da herkesin vaktini ayırıp görmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Baştan aşağıya yenilenen sarnıç, gizemli ve büyüleyici mimarisiyle ziyaretçilerini her zaman etkilemeyi başarıyordu fakat Yerebatan Sarnıcı şu an içerisinde ışıklı ve mekânla uyumlu sanat eserlerinin yer aldığı yeni haliyle turistik cazibe merkezi haline gelmiş durumda. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Sarnıç, mitoloji alanında en merak edilen ve popüler olan yapılardan birini, Medusa Başlarını, içerisinde barındırıyor. Sarnıca getirilen Medusa parçalarının nasıl ve nereden getirildiği ise hala gizemini koruyor. Osmanlı döneminde halkın su ihtiyacının büyük ölçüde karşılanmasına yardımcı olan sarnıç, İstanbul’un Fethinden de tam 100 yıl sonra keşfediliyor…İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Yerebatan Sarnıcı’nı yenilenmiş haliyle tekrar görmek isteyenler tatili fırsat bilerek burayı gezi listelerine ekleyebilirler.

Pera Palas Otel

19.yüzyılda İstanbul’un en popüler mekanlarından biri olan ve İstanbul’un kalbinin attığı yer olarak tarif eden Pera Palas Otel, kadim geçmişiyle bizzat tarihe tanıklık etmiş en önemli mekanlardan biri. Ünlü yazarların kitaplarını yazdıkları, Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli kararlar aldığı ve konakladığı bir mekân olarak sıkça konuşulan otel, esrarengiz olaylara konu olması ve Beyoğlu’nun sırlarla dolu oteli olarak anılması dolayısıyla oldukça merak edilen ve rağbet gören gezi noktalarından biri.

Otelin 101 numaralı odası, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da konaklamak için kaldığı ve şu an müzeye dönüştürülen odadır. Odanın içerisinde ise Atatürk’e ait dergiler, fotoğraflar yer alıyor. Tarihi dokusuyla ziyaretçilerine farklı bir gezi deneyimi yaşatan Pera Palas Otel’i bu kısa tatilde gezmek isteyebilirsiniz.

Tatiliniz boyunca yaptığınız tüm ödeme işlemleriniz IQ Money güvencesiyle! Siz tatilde gezerken paranızı tek tıkla yönetebileceğiniz IQ Money hizmetleri ile tanışmanın ise tam vakti. IQ Money hesabınızı hemen oluşturmak ve detaylı bilgi almak için IQ Money sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2