preloaderDijital Bankacılık Nedir?

Son yıllarda hayatımıza giren en önemli teknolojilerden biri olan Dijital Bankacılık; internet aracılığıyla 7/24 kesintisiz hizmet sunan ve işlemlerinizi şubeye gitmeden ücretsiz şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan bir sistemdir. İnternete erişimi olan her ortamda kullanılabilen dijital bankacılık sistemi, işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize imkan vermektedir.

Şubesiz bankacılık ismiyle de geçen dijital bankacılık; hemen hemen hepimizin her gün kullandığı fakat adını pek bilmediği bir bankacılık sistemidir. Dijital bankacılık kullanarak; para transferi (havale, EFT), hesap işlemleri, ödeme işlemleri (kredi ödemeleri, fatura ödemeleri, kurum ödemeleri), kredi kartı işlemleri (ekstre görüntüleme, borç ödeme, limit artırma, sanal kart oluşturma), yatırım araçları işlemleri (döviz, fon, hisse senedi) gibi birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Bankacılık Avantajları Nelerdir?

·     Bankaya gitmeden internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler sayesinde zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bankada işlem sırasına girmenin yerine dijital bankacılıkta beklemeden hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

·     Şubede ödemek zorunda kaldığınız işlem bedellerini dijital bankacılık ile ödemek zorunda kalmayacağınız için maddi kazanç elde edebilirsiniz.

·     Dijital bankacılık sisteminde mesai saatleri gibi durumlar söz konusu değildir. Mesai saatleri nedeniyle bankalara yetişemediğiniz durumlarda, internet üzerinden ve mobil uygulamalardan erişim sağlayabileceğiniz dijital bankacılık sisteminde işlemlerinizi 7/24 halledebilirsiniz.

·     Dijital bankacılık sistemleri ile yatırım hesaplarınızı sürekli olarak kontrol edebilir ve gelir giderlerinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

·     Bankacılık işlemlerinin yanı sıra fatura ya da kira ödeme gibi ekstra iş yükünden de dijital bankacılık sayesinde kurtulabilirsiniz.

·     Dijital bankacılıkta arşiv sistemi de oldukça önemlidir. Yapılan her işlem ayrıntısı ile dijital bankacılıkta kayıt altında tutulmaktadır. 

Dijital Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Bankaların çoğu akıllı telefon uygulamalarını daha çok öne çıkarmaktadır. Hemen hemen her banka, müşterilerine, hemen hemen her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan uygulamalar sunmaktadır. Eğer bilgisayarınızda dijital bankacılık hizmetinden yararlanmak isterseniz herhangi bir web tarayıcısı aracılığıyla müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bankanın internet sitesinde ister bireysel bankacılık işlemleri için isterseniz de şirketinize ait kurumsal hesaplar için dijital bankacılık sistemine güvenli ve kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Dijital bankacılıkta önemli olan hususlardan biri güvenliktir. Bankacılık adına birçok kolaylığı kullanıcılarına hızlı bir şekilde sunan dijital bankacılık sistemleri; şifre, güvenlik resmi, cep anahtar kodu ve iki adımlı doğrulama gibi özellikleriyle müşterilerinin güvenliğinin maksimum düzeyde olmasını sağlar ve bütün geçmiş işlemlere kolayca ulaşılmasına imkan tanıyarak harcamaların kontrol edilmesine yardımcı olur. Fakat güvenlik nedeniyle dijital bankacılık sisteminde kullandığınız şifrenizi üçüncü bir kişi ile paylaşmamanız gerekmektedir. Ayrıca bankacılık sistemine giriş yaptığınız anda size verilen ilk şifreyi  hesap güvenliği için değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. Bunların dışında mevcut uygulamalar ve internet siteleri içindeki hesaplarınız bankalar tarafından güvenli bir şekilde korunmaktadır.

 

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2