preloaderMüşterilerinizle Instagram’da Mesajlaşırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Müşterilerinizle Instagram üzerinden iletişim kurma süreçlerinizi dikkate aldığınızda en az yaptığınız kampanyalar kadar olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Instagram Direct, birçok işletmenin müşterileri ile iletişime geçmek için en çok kullandığı mesajlaşma kanallarından biri. Başarılı bir müşteri iletişiminin arkasındaki stratejileri bilmek ise elbette önemli. Instagram’da müşterilerinizle konuşurken nelere dikkat edebileceğinize dair bazı ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Pozitif Dil Kullanın

Müşteri hizmetlerinin en önemli kısımların biri iletişimdir. Mesajlarda pozitif dili benimsemek, iletişimin devam etmesinde ve yanlış iletişimden kaynaklanan çatışmaların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Keskin, olumsuz ve emir ifadeleri içeren ‘mümkün değil, zorundasınız, bilmiyorum, bu benim işim değil’ gibi karşı tarafta olumsuz etkiler bırakan ifadelere konuşmalarınızda kesinlikle yer vermemelisiniz. Bu noktada müşterilerinizin sorularına & sorunlarına karşı nasıl bir çözüm geliştireceğinize odaklanmalı ve ani tepkilerden kaçınmalısınız.

Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; müşteriniz verdiğiniz bir hizmet hakkında öneri ya da istekte bulundu fakat şu an bunu sağlayamıyorsunuz. Bunu müşterinize ifade etmenin birçok yolu olabilir. Bunu şu an için gerçekleştiremiyor olduğunuzu söylerken yaptığınız iyileştirmelerin arkasında müşterilerden gelen fikir ve önerilerin olduğuna değinip sizinle iletişime geçtikleri için teşekkür edebilirsiniz. Unutmayın, ‘’Müşteriler sizin ne yapamayacağınızla ilgilenmezler ne yapılacağını duymak isterler.’’

Açıklayıcı ve Sade Bir Anlatım

Müşterilerinizden bazı kontrolleri sağlamasını ve bazı detaylar hakkında sizi bilgilendirmelerini istediğinizde bunu bir ekip çalışması haline getirmek de oldukça önemli. Çünkü buradaki bilgi akışı iki taraflı gerçekleştirilen bir süreci ifade ediyor.

Müşterilerinizi ilgili konu hakkında bilgilendirirken çok uzun açıklamalara ve detaylara yer vermek karşı taraf için mesajlarınızın okumasını zorlaştırabilir ve uzun cümleler anlatmak istediğiniz asıl noktayı kaçırmalarına neden olabilir. Bu nedenle cümlelerinizi anlaşılır olacak şekilde gereksiz detaylara yer vermeden oluşturmanız daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Konu hakkında açıklayıcı ve detaylı bilgi için görsellerden, videolardan ve bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

Mesajlarınıza Zamanında Dönüşler Yapın

Müşterilerinizden gelen mesajlara ve yorumlara hızlı geri dönüşler sağlamanız müşteri memnuniyeti oluşturma sürecinin en önemli parçasıdır. Ayrıca müşterilerin yaşadıkları olumsuz deneyimlere ya da soru işaretlerine yanıt bulamadıklarında bu konuyu daha görünür olmak için sayfanıza taşımaları ve şikâyet etmeleri olası. Müşterilerinizle şikayetleri ve olumsuz yorumları hakkında iletişime geçebilir olabildiğince hızlı geri dönüşler sağlayarak müşterinizi kaybetme aşamasında süreci başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Müşterinize İsimleri ile Hitap Etmenin Gücü

‘’Hangi dilde olursa olsun bir kişinin isminin, onun için dünyadaki en tatlı ses olduğunu unutmayın.’’ Instagram’da bir konuşma başlattığınızda, müşterilerinizi karşılarken, onlara isimleri ile hitap etmeniz kurduğunuz iletişimi güçlendirir ve müşterinize kendisinin değerli olduğunu hissettirmenin en temel yoludur. Yapılan araştırmalar müşterilerin kendilerini tanıyan markaları tercih etme eğiliminde olduklarını bizlere gösteriyor.

Hazır Yanıtları Kullanma Avantajları

Instagram’da kullanıcılara hızlı geri dönüş sağlamak için hazır yanıtlar özelliğini kullanabilirsiniz. Hazır yanıtlar, sıkça sorulan soruları daha hızlı yanıtlandırmak ve böylece işletme hesabında zamandan tasarruf etmenin alternatif bir yoludur. Hazır yanıtlarınız ürün ve hizmetleriniz, kargolama süreçleriniz ve ücretleriniz gibi konular hakkında öncesinde belirlediğiniz yanıtlardır.

IQ Money mobil uygulaması ile karmaşık gibi görünen tüm banka işlemlerinizi ve ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz. IQ Money olarak müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. IQ Money hakkında istek, öneri ve fikirlerinizi bize iletmek ve iletişime geçmek için IQ Money’nin resmi sosyal medya hesaplarından bizimle iletişime geçebilir IQ Money sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2