preloaderDünya Kitapseverler Günü için Arkadaşınıza Hediye Edebileceğiniz Kitaplar

Her kitap bambaşka hikayelerin kapısını aralar bizim için. Gidilecek ne çok yer görülecek ne çok hadise vardır bir kitabı elimize aldığımız an. Descartes ‘’ İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir’’ der. Yalnızca bir bilgi kaynağı olarak görülmediğinde en iyi yol arkadaşımıza dönüşen kitapları sevmek için elbette çok haklı nedenlerimiz var. Her yıl dünyada kitapseverler tarafından 9 Ağustos’ta kutlanan Dünya Kitapseverler Günü’ne kısa bir zaman kaldığını hatırlatalım. Bu vesileyle tüm kitapseverlerin Dünya Kitapseverler Günü’ nü de kutlayalım. Kitap okumaya bolca vakit ayırabileceğiniz ve hayatınıza yön verecek kitaplarla tanışacağınız bir yıl olsun! Bu özel gün için arkadaşına kitap hediye etmeyi düşünen kişilerin olduğuna da eminiz. Hediye seçmek genel olarak yeterince zorken hediyemiz kitap olduğunda zaman zaman daha çok kararsızlık yaşayabiliyoruz. Biz sizler için bu yazımızda hediye etmeyi  düşünebileceğiniz bazı kitapların listesini çıkardık. 📚📝👇

Dune Serisi

Frank Herbert tarafından kaleme alınan ve bilim kurgu klasikleri arasında yer alan Dune, geçtiğimiz yıl Denis Villeneuve imzası taşıyan Dune: Çöl Gezegeni filmi ile sinemaya uyarlanmış ve genel olarak bilim kurgu tutkunlarını bir hayli mutlu etmeyi başarmıştı. Filmin başarısı ve getirdiği sesle birlikte Dune'un hikayesine ilgi duyan ve merak edenlerin sayısı da giderek arttı. Serinin ilk kitabı 1965 yılında yayımlandı ve seri dünyada en çok satan bilim kurgu klasikleri arasında yer aldı. 

Dune, günümüzden yaklaşık 10 bin yıl gibi uzak bir gelecekte ve yüzeyi neredeyse tamamen çöllerle kaplı Arrakis olarak isimlendirilen bir gezegende geçiyor. Yalnızca bu topraklarda yetişen; insanların ömrünü uzatma ve geleceği görme gücü sağlayan baharat, Arrakis’ in ve baharatın kontrolü için büyük bir mücadelenin de başlamasına neden oluyor. Arrakis'in kontrolüne sahip olan Paul Atreides'in hikayesini anlatan bu romanda mitsel ve yoğun bir kahramanlık yolculuğuna da şahit oluyoruz. 6 kitaptan oluşan bilim kurgu serisinin eşsiz bir şekilde kurgulanmış bu evreninde; bilimden sosyolojiye siyasetten ekonomiye kadar birçok alanda farklı çıkarımlar yapabileceğinizi ve kesinlikle ufkunuzu genişleten bir eser olduğunu söyleyebiliriz. 

Ben Kirke

Goodreads okurlarına göre 2018 yılının En İyi Fantastik Kitabı seçilen Ben Kirke, Madeline Miller’ın ikinci romanı. Kitap, Yunan mitolojisinin büyücü tanrıçası Kirke’nin hikayesini anlatıyor. Kirke’nin kendi ağzından okuduğumuz hikayesi, onun ıstırap ve acılarla dolu kendini bulma macerası, bizi birçok noktada etkilemeyi başarıyor. Kitap boyunca birçok mitolojik hikâyenin ve karakterlerin Kirke’nin hayatına dahil oluşuna şahit oluyor ve olayların onun gözünden nasıl geliştiğini görme fırsatı yakalıyoruz. Odysseus, İkaros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin bilinen hikayelerine farklı bir açıdan yaklaşan kitabın Homeros’un hikâye anlatıcılığını aratmadığını da söylemek mümkün. Tanrılar tarafından cezalandırılan ve ıssız bir adada yaşamaya mahkûm edilen Kirke’nin mücadelesini anlatan bu kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. 

Akhilleus’un Şarkısı

Yazarın Ben Kirke ’den önce 2011 yılında kaleme aldığı Akhilleus’un Şarkısı romanı da yarı tanrı ve yarı insan olan Akhilleus’un yani Aşil’in hikayesini konu alıyor. Yazarın kendine has dili, Ben Kirke ’de olduğu gibi kitabı okuyanları içine çekerek bambaşka bir maceraya sürüklüyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizde oldukça fazla satan bu roman, mitolojik romanlara ilgi duyanların kesinlikle kütüphanesinde yer almalı. 

Gece Yarısı Kütüphanesi

2020 Goodreads Okur Ödülleri’nde En İyi Kurgu dalında ödül alan Gece Yarısı Kütüphanesi; Matt Haig’in fantastik kurguyu bilim kurgu ve felsefi kurguyla harmanladığı bir modern çağ masalı. 

‘’ Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane vardır.’’ diyor Gece Yarısı Kütüphanesi ve bize  bu raftaki kitapların sonsuza dek gittiğini söylüyor. Hayatından son derece mutsuz olan,  aldığı kararları sürekli sorgulayan ve kendi içinde büyük pişmanlıklar yaşayan Nora Seed’in yolu bu kütüphaneyle kesişir. Farklı hayatlar, farklı seçimler, farklı ilişkileri seçme şansımız olduğunda çok daha mutlu bir hayata sahip olmamız acaba mümkün müdür ya da pişmanlıklarınızı telafi etme şansımız olsa bazı konularda farklı davranır mıydık? Nora Seed’in kendi yaşamı için Gece Yarısı Kütüphanesi’nde çıktığı bu macera hem sürükleyici hem de oldukça düşündürücü. 

Otostopçunun Galaksi Rehberi 

Douglas Adams tarafından yazılan ve 5 kitaptan oluşan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi, yazarın yaratıcılığına, hayal gücüne ve mizahına hayran olmanız için başlı başına bir sebep! Otostopçunun Galaksi Rehberi; absürt olayları, kendine has mizah anlayışı ve son derece ilginç karakterleri ile komedi ve bilim kurgu romanları arasında bir başyapıt olmuştur. Bilim kurgu türünde yazılmış bu kült eserde dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır ve bunu bilen sayılı kişiler arasında Arthur Dent yer almaktadır. Dostu Ford Prefect ile galaksiler arasında bir yolculuğa çıkan Arthur, birbirinden ilginç olayla karşılaştığı bu macerada;  hayatı, evreni ve kendi hayatını yeniden sorguluyor. 

Doğu Ekspresinde Cinayet 

Polisiye romanın kraliçesi Agatha Christie tarafından kaleme alınan ve yazarın en popüler romanları arasında yer alan Doğu Ekspresinde Cinayet;  korku- gerilim türünün en önemli eserleri arasında yer alıyor. Dedektif Hercule Poirot’un trenle yaptığı seyahat esnasında  bir gece trendeki bir yolcu öldürülüyor. Poirot’un olayı çözme ve suçlu/ suçluları bulma macerası bizleri entrikalarla dolu bir yolculuğa sürüklüyor.


Siz sevdiklerinize kitap satın alırken biz de bir hatırlatma yapalım. IQ Money ile tüm online alışverişlerinizde güvenli, kolay ve hızlı ödemeler gerçekleştirebilirsiniz. Tüm kartlarınızı yanınızda taşımadan dilediğiniz yerde dilediğiniz an alışveriş yapabileceğiniz, tek tıklama ile işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz IQ Money dijital cüzdan uygulamasıyla tanışmanızın tam vakti! Tüm hizmetlere ulaşmak ve dijital cüzdanınızı hemen oluşturmak için IQ Money  internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2