preloaderKripto Para Nedir?

Kripto para, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen dijital, çevrimiçi ve merkezî olmayan bir para birimidir. Geçmiş yıllara bakıldığında banka kartları, sanal kartlar veya sanal ortamda yapılan her işlemde yıllardır bu paraların kullanıldığı görülmektedir. Bunun sebebi şöyle açıklanabilir; mal ve hizmet satın alımlarında bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak dijital paralar harcanmaktadır ve bir bakıma bu paralar da kripto para olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu harcamalar sadece sistemlerde rakamsal değişikliklere neden olmaktadır. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. 

Kripto Para Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerinin en önemli özelliklerinden biri, hükümet gibi merkezî bir otorite tarafından desteklenmemeleridir. Bu, hiçbir hükümet ya da bankanın bunların nasıl yapıldığını, değerlerinin ne olduğunu veya nasıl değiş tokuş edileceğini yönetmediği anlamına gelir. Ayrıca tüm kripto işlemleri kriptografi ile güvence altına alınmaktadır. Bu sayede yalnızca mesajı gönderen ve hedeflenen alıcının içeriğini görüntülemesine izin verilir. Kripto para birimlerinin varlığını sağlayan teknolojiye ise blockchain denilir.

Blockchain, sistemi hacklemeyi imkansız kılan bir bilgi kayıt sistemi olarak kabul edilir. Blockchain’de işlemler, bloklar halinde saklanır ve her yeni oluşturulan blok, "hash" adı verilen benzersiz bir kimlik numarasıyla kendisinden önceki bloğa atıfta bulunur. Bu bloklar bir zincir oluşturur, bu duruma “blok zinciri” adı verilir. Bu zincir sonsuza kadar devam eder.

Blockchain veritabanı, aynı anda birçok kullanıcı tarafından kullanılması ve erişilmesi mümkün olan büyük miktarda veriyi depolama özelliğine sahiptir. Bununla birlikte Blockchain’i güvenilir kılan en önemli nokta, tek bir kişiye ya da kuruluşa ait olmamasıdır. Özetle, Blockchain’i kimse kontrol etmediği için kayıtları devralmasının ya da yeniden yazmasının mümkün olmaması, Blockchain’i güvenilir kılmaktadır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Dijital para olarak da isimlendirilen kripto para, gerçek para birimleri ile alım-satım platformlarından satın alınır. Başka bir kullanıcı cüzdanında bulunan kripto parayı devredebilir veya satabilir ve kullanıcılar bu yolla da kripto para satın alabilir. Platformlar aracılığıyla kripto para satın almak için önce hesap, sonra sanal bir cüzdan oluşturulur. Bu sanal cüzdana gerçek para birimine sahip para yatırılır ve bu para ile dijital para satın alınır. Güçlü işletim sistemine sahip olan kullanıcılar ise matematiksel işlemler çözerek kripto para sahibi olabilir. Kripto paraların değer kazanması veya kaybetmesi ise arz talep dengesine bağlıdır.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkeler kullanımına ve ticaretine açık açık izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasaklandı veya kullanımına sınır getirdi. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Bitcoin kullanımına ilişkin yasa ya da kısıtlama getirilmemiştir, bu yüzden Bitcoin ya da diğer kripto paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, almaktan ya da satmaktan dolayı ceza almak mümkün değildir

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2