preloader


Okul Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yaz sezonunun ortalarına geldiğimiz bugünlerde okula dönüş konusu yine gündemde yerini almaya başladı.Okulların yeniden açılacak olmasıyla birlikte aileleri ve öğrencileri okul alışverişinde tatlı bir telaş bekliyor. Her yıl yepyeni kırtasiye ürünlerinin piyasaya girdiği ve ürün çeşitliliğinin bol olduğu kırtasiye sektöründe, alışveriş listeleri oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu ise kimileri için büyük bir soru işareti. Okul ürünlerine ait kataloglar yayınlanmaya başlarken gelin okul alışverişi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine hızla bir göz atalım.

  • - Boyalar, kalemler, silgiler ve daha niceleri..Çeşitliliğin bol olduğu bu ürün grubunda herkesin kendi zevk ve beğenisine göre ihtiyacı olan ürünü bulabileceğinize eminiz. Fakat atlanmaması gereken en önemli nokta kırtasiye malzemelerin içeriği olmalı. Özellikle kırtasiye alışverişlerinde ürünlerin kanserojen madde içermediğine, kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretildiğine dikkat etmelisiniz.
  • - Öğrencilerin okul süreçlerinde bir hayli yer kaplayan kırtasiye ürünleri sağlığa zararlı maddeler içermemelidir. Albenisi ve görselliği güzel olan kokulu, boyalı ya da plastik ürünler zaman zaman yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle TSE ve CE belgesi taşıyan ürünlerin satın alınmasına özen göstermek gerekiyor. Oyuncak kategorisinde yer alan; boya kalemi, pastel boya, keçeli kalem, oyun hamuru gibi çeşitli ürünlerde EN 71'e(Oyuncak Güvenliği Direktifinde uygulanan test standartlarının tamamı) uygundur ibaresini görmek gerekiyor.
  • - Okul hayatına yeni başlayacak öğrenciler için malzemeleri özenle seçmek son derece önemli. Özellikle malzemelerin yaralamaya ve batmaya neden olmaması için yumuşak uçlu ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.
  • - Kalem, silgi, kalemtraş gibi temel kırtasiye ürünlerine bir dönem ihtiyaç duyulacağı için bu ürünlerden fazla sayıda almayı da tercih edebilirsiniz.
  • - Resim defterleri, boya kalemleri gibi bazı ürünler çoğunlukla öğretmenler tarafından özel olarak belirtilmektedir. Bu konuda acele etmek ve yanlış ürünleri almamak adına öncelikle öğretmenler ile görüşmeyi bekleyebilir ve daha sonrasında alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.
  • - Uygun fiyatlı olması adına merdiven altı ürünlerinden ve korsan ürünlerden uzak durulmalıdır ayrıca satın alınan kırtasiye ürünlerine ait fiş, fatura ve kullanım klavuzu gibi belgeleri saklamak da ürünlerin hatalı olması durumunda iade edilme ve değiştirilme süreçleri için gereklidir.
  • - Öğrencilerin beslenme saati için tercih edilen matara ve beslenme kaplarında plastikten uzak durulmalıdır. Özellikle kimyasal madde içeren çanta ve suluk gibi eşyaların ilerleyen zamanlarda alerji, tahriş ve egzamaya neden olabileceği için bu ürünleri tercih ederken ayrıca dikkat etmek de fayda var. Ayrıca beslenme kabı tercihinde ürünün yeterince büyüklüğe sahip olması ve taşınmasının kolay olması da dikkat etmeniz gereken diğer konular arasında yer alabilir.
  • - Yapıştırıcı ürünlerde su bazlı yapıştırıcılar tercih edilmeli ve ürünlerde solvent içermediğine dair uyarılar dikkate alınmalıdır.
  • - Koca bir dönem boyunca okulda öğrencilere eşlik edecek çantalar elbette öğrencilerin beğenisine göre alınmalı. Fakat ideal bir çanta nasıl olmalı konusunda iskelet sistemini koruyan omuzdan askılı çantalar, tercihlerinizde ilk sırada yer alabilir. Bunun yanında daha kullanışlı olması adına 2-3 gözden oluşan çantaları tercih edebilirsiniz.
  • - Ortaokul ve liseye giden öğrenciler için bazı kırtasiye malzemelerinin öne çıktığından bahsedebiliriz. Örneğin, a4 kağıdı ve not almak için hatırlatıcı post-it'ler bir öğrenci için kırtasiye alışverişlerinde mutlaka düşünülmeli. Ortaokul ve lise öğrencilerin yoğun çalışma tempoları ve sistemli çalışmaları düşünüldüğünde organizer gibi kırtasiye ürünleri, düzenli olma konusunda öğrencilere büyük kolaylıklar sağlar.

Okul alışverişlerinde IQ Money tüm ailelerin ve öğrenciler ile birlikte! IQ Money ile online alışverişlerde harcamalarınızı en güvenli şekilde yapın. IQ Money dijital uygulamasını hemen indirin ve alışverişlerinizi dilediğiniz yerde ve dilediğiniz an gerçekleştirin. Detaylı bilgiye IQ Money sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2