preloader


Prepaid (Ön Ödemeli) Kartlar Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde nakit ödemenin aksine ödeme yapmak için kullanabileceğimiz ödeme kartlarından bazıları kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarıdır. Ön ödemeli kartlar, tıpkı kredi kartları ve banka kartları gibi bir kart şemasıyla hazırlanan, fiziki pos, mobil pos, sanal pos ve atm gibi araçlarla kullanılan ödeme kartlarıdır. Kredi ve banka kartlarıyla birçok ortak özelliğe sahip olan ön ödemeli kartlar bazı açılardan bu kartlardan ayrılırlar. Prepaid kartlar, kredi ve banka kartları gibi belli bir kart şemasıyla hazırlanan ancak diğer kartların aksine içerisine bakiye yüklenebilen ve yalnızca bu bakiye tutarı kadar harcama yapılabilen bir ödeme kartını tarif eder.

Yalnızca içerisine yapılan yükleme tutarında işlem yapılabilen bu kartları kullanarak kredi ve banka kartlarının yaptığı birçok işlemi yapmak mümkündür. Ön ödemeli kartların kullanıcılarına sunduğu avantajlara gelin daha yakından bakalım.

Ön Ödemeli Kartların Avantajları Nelerdir?

  • • Ön ödemeli kartlar, harcamalarınızı kontrollü bir şekilde yapabilmeniz için oldukça iyi bir seçenektir. Kredi kartlarının yüksek limitleri kullanıcıların ihtiyaç dışı ödemeler yapmalarına neden olabilirken ön ödemeli kart kullanımında limit kullanıcı tarafından belirlenmekte ve belirlenen bakiye dışında harcama yapmak söz konusu olmamaktadır. Kullanıcılar, kartlarına fatura ödemeleri ya da satın alacakları ürünlerin tutarı kadar para yükleyerek mevcut bakiyeleri kapsamında ödemelerini gerçekleştirebilirler.Bütçe kontrolü açısından faydalı bir ödeme seçeneği olan ön ödemeli kartlar sayesinde banka hesabından her ay düzenli olacak şekilde belirli bir tutar ön ödemeli hesaba aktarılarak harcamaların takibi ve kontrolü kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
  • • Eski dönemlere nazarak günümüzde nakit para taşıma alışkanlığının giderek azaldığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla gündelik hayatta nakit para taşımayı tercih etmeyen kullanıcılar için ön ödemeli kartların oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkündür. Ön ödemeli kartların kaybolduğu ya da çalındığı durumlarda kartın iptali gerçekleştirilerek içindeki tutar ile birlikte yeni bir kart ile gönderimi sağlanmaktadır.
  • • Ön ödemeli kartlara para yükleme işlemi birkaç farklı yolla gerçekleştirilebilir. Kredi ya banka kartı kullanılarak ön ödemeli karta yükleme yapabilir bunun yanında yükleme yapmak için ATM şubelerini de tercih edebilirsiniz.
  • • Dijital ortamlarda yapılan ödeme işlemlerinde kullanıcılar için büyük önem taşıyan güvenlik konusu, ödemelerini güvenli ve gizli olacak şekilde yapmak isteyen kullanıcıların bu kartları tercih edebileceklerini bizlere gösteriyor. Ön ödemeli kartlarda da güvenli ödemeler yapabilmek amacıyla bir kart numarası ve güvenlik kod yer alıyor. Bu kartları POS cihazlarında kullanabileceğiniz gibi internet alışverişlerinde de kullanabilirsiniz.

Ön ödemeli kartlarda çalınma ya da kopyalanma gibi durumların söz konusu olduğu durumlarda bile kullanıcılar tarafından belirlenen sınırlı bir bakiyeye sahip olmaları kredi kartlarının yüksek limitleri düşünüldüğünde daha az riski içerisinde barındırıyor.

  • • Kullanıcıların ön ödemeli kartlara sahip olmaları için herhangi bir banka hesabına sahip olma zorunluluğu bulunmuyor. Prepaid kartlar, kullanıcıların tercihine göre satış noktalarından temin edilebiliyor ya da kart için internet üzerinden talepte bulunabilir. Ön ödemeli kartların çıkarılması için diğer kredi kartı çıkarma işlemlerinde yaşanan uzun işlemlerin olmadığını söylemek mümkün. Dolayısıyla dilediğiniz zaman bu kart için iki seçenekten birini tercih ederek hızlıca ön ödemeli kartınızı çıkarabilir ve kartınız size ulaştığında kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • • Ön ödemeli kartlar günümüzde sevdiklerimize hediye etmek amacıyla da tercih edilebiliyor. Hediye olarak karta istenilen tutarda yükleme yapılıyor ve karşı taraf dilediği gibi bu kartı harcamaları için kullanabiliyor.

Ön Ödemeli Kartlar Taksitli Alışverişlerde Kullanılır Mı?

Banka ve kredi kartları ile benzerlik taşıyan ön ödemeli kartlar, yapılan alışverişlerde yalnızca tek çekim seçeneği ile kullanılmaktadır. Bu nedenle bu kartlar ile taksitli alışveriş yapabilmek mümkün değildir.

Ön Ödemeli Kartlar ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ön ödemeli kart kullanarak kartınıza yüklediğiniz bakiye kadar internetten yurt içi ve yurt dışı alışverişler yapabilir, kredi kartı ya da ATM şubelerinden kartınıza para yükleyebilir ve yüklemelerinize göre dilediğiniz zaman nakit para çekebilirsiniz. Ayrıca kartınızı kullanarak, su, elektrik, doğal gaz gibi faturalarınızın tümünü ödeyebilir telefonunuza TL yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2