preloaderSıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdan ya da diğer bir ifade ile çevrimiçi cüzdan, dijital varlıkların çevrimiçi ortamlarda depolanmasına olanak sağlayan, kripto varlıkları transfer etmek, alım-satım yapmak ve kripto paraları internet ortamında saklamak için kullanılan kripto para cüzdan türlerinden biridir.

Sıcak Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

  • • Sıcak cüzdan türlerine internet bağlantısına sahip olan web, mobil yada masaüstü cüzdanlar örnek olarak gösterilebilir.
  • • Hızlı ve pratik bir yöntem olarak bilinen mobil cüzdanlar, SPV yani basitleştirilmiş ödeme onayı teknolojisine sahiptirler. Mobil cüzdanların bazı modellerinde işlemler yalnızca bir barkod okuyucusu kullanarak hızlıca yapılabilmektedir.
  • • Özel anahtarların, hizmet sunan firmaların sunucularında saklandığı cüzdanlardan olan web cüzdanları, borsalar tarafından kullanıcıların kripto varlıklarını saklamak amacıyla da kullanılmaktadır.
  • • Bilgisayara indirilen masaüstü cüzdanlar, kullanıcıların özel anahtarlarını sabit bir disk üzerinde saklamalarına imkan tanır. Electrum ve Bitcoin Core öne çıkan masaüstü cüzdan markalarından bazılarıdır.
  • • Son dönemlerde kripto paralara artan ilginin farkında olan bankalar bu fırsatı değerlendirmek amacıyla müşterilerine banka cüzdanları ile  kripto para yatırımları yapabilecekleri özel hesap hizmeti sunuyor.

Sıcak Cüzdan Güvenli Midir?

Kripto para birimlerini güvenli bir şekilde depolayabilmek için temel güvenlik önlemlerine dikkat etmek oldukça önemli. Sıcak cüzdanların internete bağlı olmaları, siber saldırılar karşısında dijital varlıkların güvenliği için risk oluşturabilir. Dolayısıyla kullanım kolaylığı ile öne çıkan sıcak cüzdanları tercih edenlerin, güvenlik risklerini önlemek adına soğuk cüzdanlar ile uyumlu olacak şekilde çalışmaları ve ek güvenlik önlemleri almaları faydalı olacaktır.

Sıcak Cüzdan Nasıl Alınır?

Kripto varlıkların alım-satım işlemlerinin yapılabilmesi, saklanabilmeleri ya da bir yerden başka bir yere transfer edilebilmeleri ve hesap hareketlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenebilmesi için kullanıcıların kripto para cüzdanına sahip olmaları gerekir. Bu cüzdan çeşitlerinden biri olan sıcak cüzdanlara sahip olmak oldukça kolaydır. Çevrimiçi cüzdanlar olarak bilinen bu cüzdanları alınabilmesi için ilk adımda sıcak cüzdan uygulamalarından birini cihazınıza indirmeniz gerekir. Uygulamaya koydolup hesabınızı açtıktan sonra güvenlik sorunuzu belirleyerek cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak, uygulama gerektirmeyen kripto cüzdanlarını tercih ederek de internet üzerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, kripto para ile yapabileceğiniz işlemler için bir cüzdana ihtiyacınızın olması.

Sıcak Cüzdan ve Soğuk Cüzdan Arasındaki Farklar

Sıcak cüzdanlar, internete bağlıdır ve cüzdanı kullanmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyulur. Hızlı işlemlerde öncelikli olarak tercih ediliyor olsalar da güvenlik açısından soğuk cüzdanlara göre daha fazla güvenlik riski oluşturabilirler.

Borsada açılan bir hesap, mobil cihaza indirilen bir cüzdan uygulaması, dizüstü bilgisayara indirilen masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdana örnek olarak gösterilebilir. Bunun aksine soğuk cüzdanlar, internete bağlı değillerdir ve internet ortamından arındırılarak kullanılan cüzdanlardır. Soğuk cüzdanlar çevrimdışı cüzdanlar olarak da sıkça ifade edilirler ve yalnızca işlem yapılmak istendiğinde internete bağlanılır.

Soğuk cüzdanların tasarımları daha çok bir USB belleğe benzer fakat bunun yanında kredi kartı ya da telefona  benzeyen soğuk cüzdanlar da mevcuttur. Sıcak cüzdanlar ise kişilerin bilgilerini ve kripto varlıkların kişiye ait olduğunu kanıtlayan özel anahtarlarını saklar. Özel anahtar sayesinde kullanıcılar cüzdanlarına erişebilir ya da yapmak istedikleri işlemleri başlatabilirler.

IQ Money, ödeme sistemlerinin günümüzdeki hızlı değişimine bağlı olarak yeni nesil ödeme çözümlerini kullanıcıları ile buluşturur, güvenli ve avantajlı çevrimiçi alışveriş deneyimi sağlar. IQ Money dijital cüzdanınızı IQ Money sayfası üzerinden hızlıca oluşturabilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2