preloader


Temassız Ödeme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, geleneksel ödeme yöntemlerine göre çok daha hızlı, kolay ve güvenli ödemeler yapmaya olanak sağlayan ödeme çözümlerini hayatımıza hızla katmaya devam ediyor. Akıllı telefon, kredi kartı ve ödeme cihazı arasında herhangi bir temas olmadan yapılan ödeme işlemlerini ‘’temassız ödeme’’ olarak adlandırılır. Temassız ödeme teknolojisinin kullanıcılar için sağladığı birçok avantaj vardır.

Temassız Ödemenin Avantajları Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de birçok kolaylığı beraberinde getirmiştir. Yıllar geçtikçe daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen temassız ödemelerin neden tercih edildiğine gelin birlikte göz atalım.

Temassız ödeme, kullanıcıların ödeme işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamalarına olanak sağlamaktadır ve bu özelliği bu ödeme seçeneğin öne çıkmasında önemli bir faktördür. Temassız ödeme, ödeme yapmak için uzayan bekleme sürelerini ve vakit kaybını gözle görülür bir şekilde azaltmaktadır.

Bu ödeme seçeneğinin önemli avantajlarından bir diğeri de diğer ödeme yöntemlerine göre daha hijyenik olmasıdır. ATM ya da POS cihazları aracılığı ile ödeme gerçekleştirirken ellerimiz sürekli olarak bu cihazların yüzeylerine temas eder. Virüs ve bakterilerin yayılma ihtimalinin yüksek olduğu bu durumların aksine temassız ödeme, kullanıcıların farklı yerlere temas etmeden temiz ve hijyenik bir şekilde ödeme yapmalarını mümkün hale getirir.

Kullanıcıların ödeme yaparken dikkat ettikleri konuların başında güvenlik gelmektedir. Kredi kartları ile yapılan ödemelerin kartların kopyalanma, çalınma ya da bilgilerin farklı kişiler tarafından ele geçirilmesi ihtimaline karşılık temassız yapılan ödemelerde böyle bir durumdan söz edilemez. Kart bilgilerinin kullanıcı dışında diğer kişilerle paylaşılmaması bu ödeme yöntemini daha güvenli hale getirir.

Temassız Ödeme Türleri Nelerdir?

Temassız ödemelerin, fiziksel temassız kartlardan dijital cüzdanlara, mobil bankacılık uygulamalarından giyilebilir cihazlara kadar çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Temassız ödeme türlerini şu şekilde özetleyebiliriz;

Dijital cüzdanlar: Dijital cüzdan, kart bilgilerini güvenli bir şekilde saklayarak bir cihaz aracılığıyla ona erişmenizi ve dijital işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan bir yazılım terimidir.

Mobil cüzdanlar: Mobil cüzdanlar, genellikle akıllı telefonlarda kullanılabilen uygulamalar aracılığıyla erişilebilen bir dijital cüzdan türüdür. Mobil cüzdanlar ile kullanıcıların akıllı telefonları ile ödeme yapabilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Mobil bankacılık uygulamaları: Mobil bankacılık uygulamaları, QR kodları, UPI (birleşik ödeme arayüzü) veya anlık para gönderimi yoluyla bankacılık işlemlerini çok daha kolaylaştırmaktadır.

Temassız Ödeme Güvenli Mi?

Ödemelere ilişkin en çok endişe edilen konuların başında güvenlik konusudur fakat bunun yanında temassız ödemelerin en güvenli ödeme yöntemleri arasında yer aldığından bahsedilebilir. Temassız ödemelerde, temassız işlem özellikli tüm pos cihazları kayıt altına alınır ve kullanıcıların bilgisi dışında temassız işlem yapıldığında hızlıca hangi cihazdan olduğu tespit edilebilir.

Hangi İşletmeler Temassız POS Sahibi Olabilir?

İsteyen herkesin bankaya giderek temassız özellikli bir POS sahibi olması mümkün değildir. Bankalar yalnızca tüm prosedürleri karşılayan iş yerlerine, temassız özellikli pos cihazları vermektedir ve yapılan tüm işlemler kayıt altında tutulmaktadır. Temassız ödeme ile yüksek ücretlerde işlem yapmak mümkün değildir. Belirlenen limitin üzerindeki alışverişlerde temassız özellik kullanılsa da bunun yanında şifre girilmesi istenir.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2