preloader


E-Ticaret İçin Ürün Fotoğrafçılığı

E-ticaret sektöründe tüketicilerin ürünlere ilişkin ilk izlenimini oluşturan en önemli unsurların başında ürün fotoğrafları yer almaktadır. Tüketiciler satın almak istedikleri ürünün görsellerini detaylıca incelemek isterler. Bu nedenle ürüne ait kötü fotoğraflar tüketicinin satın alma kararını olumsuz etkilemektedir. Ürün fotoğraflarının iyi olması için ise birçok önemli bileşen bulunmaktadır. Örneğin; fotoğraf açısı, ışık, parlaklık, çözünürlük gibi unsurlar fotoğraf kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda başarılı satış ve müşteri memnuniyeti açısından fotoğraf çekiminde profesyonel destek ya da yardımcı programlardan faydalanılması tavsiye edilmektedir.

E-Ticarette Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?

Daha önce de belirttiğimiz üzere fotoğraflara özgün yorumlar katabilmek ve markanın fotoğraflarla dikkat çekebilmesi için bir fotoğrafçı ile anlaşılması veya teknolojik imkanlardan faydanılması tavsiye edilmektedir.  Bunun yanı sıra bütçeyle doğru orantıda akıllı telefonlardan veya internet üzerinde bulunan ücretsiz fotoğraf düzenleme araçlarından faydalanmak da mümkündür. Bu alanda fotoğraf çekebilmek için bazı ipuçlarını uygulamak, ürün fotoğrafını profesyonelliğe taşıyacaktır. Örneğin e-ticaret için ürün fotoğraf çekiminde, kamera, tripod, ışık veya arkaplana dikkat edildiği takdirde profesyonel ürün çekimleri ortaya çıkarmak mümkündür. Daha ekonomik olması açısından doğru ışık ve doğru arkaplanda da sadece akıllı telefon kullanarak kaliteli içerikler çıkarılabilmektedir. Bunun yanı sıra güneş alan ortamlarda fotoğraf çekmek veya ürünü farklı açılardan çekerek en uygun açıyı yakalamak da iyi bir fotoğraf yakalamanın ipuçlarından biridir. 360 derece çekim tekniğinden yararlanarak ürünü ayrıntılı bir şekilde tanıtabilirsiniz. Çoğu zaman çok fazla efekt kullanılmamış ve doğal ışık tercih edilmiş fotoğraflar olumlu geri dönüş almaktadır. E-ticaret için profesyonel ve kaliteli ürün fotoğraf çekimi gerçekleştirmek için ipuçları şu şekilde sıralanmaktadır;

Işık: Ürün fotoğraf çekiminin gerçekleştirileceği ortamda geniş ve güneş alan bir ortamda çekimi gerçekleştirmek oldukça avantajlı olacaktır. Bu şekilde bir alanın olmadığı bir durumda da uygun bir ortam yaratmak mümkündür.  Bunun için ise üç farklı ışık kaynağı tavsiye edilmektedir. Bu ışıklardan biri ürün üzerinde oluşabilecek gölgeleri yok etmek ikincisi sağ veya sol taraf açısını yakalamak, üçüncüsü ise yukarı veya aşağı taraftan açısını yakalamak için kullanılmaktadır. Böylelikle ürünler tüketiciler tarafından daha iyi incelenecektir.

Kamera: Bütçeyle doğru orantılı olarak uygun bir fotoğraf makinesi veya kamerası iyi olan bir akıllı telefon tercih edilebilmektedir. Doğru ortamların söz konusu olduğu alanlarda akıllı telefonlar yardımıyla da kaliteli fotoğraf çekimleri ortaya çıkmaktadır. Özellikle yeni nesil telefonların kameralarının yüksek megapikselli olması ve çekim modlarının gelişmiş olması, fotoğraf makinesi ihtiyacını çoğu durumda ortadan kaldırmaktadır.

Arkaplan: Fotoğraf çekimi yapılırken, fotoğrafların kalitesini etkileyen bir diğer önemli unsur arkaplandır. Bu doğrultuda genellikle beyaz arka fon tercih edilmektedir. Fakat farklı renkler veya farklı ortamlardan yararlanarak da özgün bir arkaplan oluşturmak mümkündür.

Tripod: Son yıllarda kullanımı oldukça artan tripod, kamerayı sabit tutmak açısından oldukça önemlidir. Kaliteli ürün fotoğrafları için akıllı telefonla gerçekleşecek çekimlerde bile bir tripoda ihtiyaç duyulmaktadır. Tripod kullanımı ile kamera sabitlenmekte, daha kaliteli ve daha keskin fotoğraflar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra tripod yardımı ile el veya kamera titremesi sonucu görüntü kalitesinin bozulmasının önüne geçilmektedir.

Fotoğraf düzenleme aracı: Fotoğraf çekimlerinin gerçekleştirilmesinin ardından bazı durumlarda fotoğraflar üzerinde küçük rötuşlara gerek duyulmaktadır. Bu işlem için internet üzerinde yer alan ücretsiz programlardan yararlanılabileceği gibi profesyonel destek almak da mümkündür.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2