preloader
Blog


Visa Nedir?

Çok uzun süredir günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası durumda olan kredi kartlarının köşesinde Visa logosu yer alır. Peki kredi kartlarında gördüğümüz ‘’Visa’’ tam olarak nedir?

36 ülkede ödeme yapabilmeyi sağlayan dünyanın en büyük iki finans şirketinden biridir. Genel merkezi İngiltere’de yer alan şirkete üye olan Avrupa Bankasının sayısı 4000’den fazladır. Şirketin tarihine bakacak olursak; Visa’nın kökeni dünyanın en büyük finans kuruluşu olarak bilinen Bank of Amerika’ya dayanır ve BankAmericard 1976’da Visa adını alır.

Ön ödemeli kartların altyapı sistemini sağlayan iki şirket, Visa ve MasterCard, dünyadaki neredeyse tüm bankalar tarafından operasyonel işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla tercih ediliyor. Diğer bir deyişle, bankalar bu iki firmadan birinin altyapısını kullandığı takdirde müşterilerine sunmuş oldukları kredi kartlarının dünyanın genelinde işlem yapmasını mümkün kılıyor ve müşterilerin kredi kartlarını sorunsuz bir şekilde kullanması sağlanıyor.

Visa, banka ve müşteri arasında köprü görevi üstlenerek ödeme transferlerinin sağlanmasını mümkün kılan en büyük sistemler arasında yer alıyor. Visa vizyonunu şu şekilde açıklıyor: ‘’Herkes için, her yerde en iyi ödeme yapma ve ödeme alma yolu olmak.’’ Visa ile ilgili tüm detaylara internet sitesinden erişim sağlayabilirsiniz.

Visa ve MasterCard Arasındaki Farklar

Banka ve kredi kartı altyapı sistemlerinden bahsedildiğinde yaklaşık %70 oranında söz sahibi olan Visa ve MasterCard dünya genelinde neredeyse tüm ATM ve iş yerlerinde geçerlidir. Birbirine rakip olan bu iki firmanın birinin geçtiği yerde diğerinin geçmesi muhtemeldir. Bu iki finans şirketi arasında gözle görülebilecek temel farklılıkların olduğunu söylemek zor fakat bu iki firmanın özel anlaşmaları size bazı ayrıcalıklar tanıyabilmektedir.

Ödemelerde Visa Kartı Kabul Etmek Hangi Avantajlara Sahip?

  • -->VisaNet, dünyanın en büyük elektronik ödeme ağıdır ve saniyede 56.000’den fazla işlem bilgisini yönetme kapasitesine sahiptir.
  • -->Genç müşteriler arasında kart kullanımında artış gözlenmektedir.
  • -->Bugün dünya genelinde tüketicilerin kullandığı Visa kart sayısı 2.3 milyardır.

Elektronik Para Kuruluşu IQ Money , teknoloji ve finansı aynı kod yapısına sığdırarak güvenli ve güçlü teknolojik altyapısı ile dijital finansal ödeme sektöründe yeni nesil finansal çözümleri herkes için ulaşılabilir kılmayı amaçlamaktadır. Müşteri odaklı hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren  IQ Money hakkında detaylı bilgi almak ve hizmetlerinden haberdar olmak için IQ Money sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulamamız

Uygulamayı İndir, Paranı Keyifli Yönet!

cta particle 1 cta particle 2